Jak ustalić podstawę opodatkowania przy imporcie towarów
Gdy w chwili przywozu towarów znane jest tylko pierwsze miejsce przeznaczenia, do podstawy opodatkowania powinny być wliczane jedynie te koszty dodatkowe, które ponoszone są do tego miejsca, a które nie zostały wliczone do wartości celnej. Jeśli znane jest inne miejsce znajdujące się na terytorium UE, to należy również uwzględnić koszty poniesione w pierwszym miejscu.
Tak uznał minister finansów w interpretacji ogólnej z 29 września 2015 r. (PT2.8101.1.2015.SJK.20).
Interpretacja ogólna została wydana w związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi sposobu określania podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu towarów do Polski, w związku z nowelizacją art. 30b ust. 4 ustawy o VAT, której celem było lepsze dostosowanie polskich przepisów do unormowań unijnych. Wątpliwości sprowadzały się do kwestii, jakie koszty dodatkowe powinny być uwzględniane przy określeniu podstawy opodatkowania. Zgodnie z ww. przepisem, w jego brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., podstawa opodatkowania przy imporcie towarów obejmuje koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia – jeżeli nie zostały włączone do wartości celnej – ponoszone do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, jak również wynikające z transportu do innego miejsca przeznaczenia znajdującego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta