Prawo bilansowe nie decyduje o tym, który wydatek jest kosztem
O uznaniu danego wydatku za koszt uzyskania przychodów przesądzają wyłącznie regulacje prawa podatkowego. Przepisy ustawy o rachunkowości określają jedynie sposób prowadzenia ksiąg i jako takie nie mogą rozstrzygać, co stanowi koszt podatkowy i jak ustalić moment jego powstania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 października 2015 r. (III SA/Wa 227/15).
Podatnik złożył wniosek do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej, wskazując, że sprzedaje energię elektryczną. W celu prowadzenia sprzedaży podatnik zawiera umowy agencyjne z partnerami handlowymi, których zadaniem jest pozyskiwanie odbiorców, przez zawieranie umów w imieniu i na rachunek podatnika. Partnerzy handlowi wykonują również zadania, pozostające wyłącznie w bezpośrednim związku z zawartymi umowami, takie jak: niezbędne czynności informacyjno-techniczne, począwszy od informowania odbiorców o prawie do odstąpienia od umowy, a kończąc na przekazaniu spółce, w uzgodnionym terminie, podpisanych, kompletnych umów. W związku z tym każdy partner handlowy jest uprawniony do otrzymywania od spółki wynagrodzenia składającego się z prowizji. Według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta