W przypadku zbycia pożyczki firma nie rozliczy odsetek
Gdy spółka wykorzysta instytucję świadczenia w miejsce wykonania, może ująć w kosztach jedynie wartość główną pożyczki oraz uprzednio wniesione dopłaty. Prawo to nie przysługuje jej w odniesieniu do odsetek z uwagi na brak elementu poniesienia wydatku.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 15 września 2015 r. (I SA/Kr 1200/15).
Spółka z siedzibą w Polsce była wierzycielem podmiotów z Czech oraz Słowacji i jednocześnie dłużnikiem spółki portugalskiej. W celu zwolnienia się z długu wykorzystała instytucję datio in solutum przewidzianą w art. 453 kodeksu cywilnego. Przeniesione zostały wierzytelności pożyczkowe w części głównej i odsetkowej, jak również roszczenia o zwrot dopłat do spółek.
We wniosku interpretacyjnym spółka stwierdziła, że koszt jest bezpośredni i powstaje w momencie zbycia wierzytelności. Spółka wskazała, że zarówno część główna pożyczki, jak i naliczone od niej odsetki powinny stanowić koszt uzyskania przychodu w przypadku przeniesienia wierzytelności na inny podmiot. Na poparcie swoich tez przytoczyła orzeczenia sądów administracyjnych, w których stwierdzono, że w przypadku przeniesienia roszczenia o spłatę pożyczki wraz z odsetkami, jako poniesiony wydatek należy zaliczyć również kwotę faktycznie wymagalnych odsetek (wyrok NSA z 21 listopada 2012...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta