Kiedy korzyścią z darmowego szkolenia trzeba się podzielić z fiskusem
Firmom opłaca się szkolić w ramach rządowych programów, ponieważ nie muszą jako płatnicy rozliczać podatku z tytułu nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez uczestników kursów.
Firma kadrowo-płacowa zajmuje się organizacją szkoleń z prawa pracy. Koszt trzydniowego szkolenia wynosi 1200 zł. Uczestnicy szkolenia płacą za udział w szkoleniu. Trzy osoby otrzymały bezpłatne zaproszenia do udziału w szkoleniu. Czy darmowe uczestnictwo jest dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń opodatkowanym podatkiem dochodowym? – pyta czytelniczka.
W opisanym przypadku otrzymanie przez osoby indywidualne bezpłatnych zaproszeń do wzięcia udziału w szkoleniu w celu zdobycia wiedzy to nic innego jak przekazanie tym osobom konkretnego nieodpłatnego świadczenia. U osoby uzyskującej nieodpłatne świadczenie powstaje więc przysporzenie majątkowe, które zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł i opodatkować.
Dlatego na podstawie art. 42a ustawy o PIT firma szkoleniowa musi dla każdego uczestnika darmowego szkolenia wystawić informację PIT-8C, w której wykaże wartość przychodu w wysokości 1200 zł. Firma szkoleniowa musi przekazać PIT-8C uczestnikowi szkolenia oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania osoby uczestniczącej za darmo w szkoleniu, w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego.
Firma szkoleniowa nie jest z tego tytułu płatnikiem podatku dochodowego i nie pobiera zaliczek na podatek. Osoba indywidualna, która bezpłatnie wzięła udział w szkoleniu, musi rozliczyć podatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta