Kiedy odszkodowanie nie kreuje przychodu u otrzymującego
Otrzymanie od ubezpieczyciela odszkodowania tytułem spłaty należności za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę nie jest dodatkowym przychodem wierzyciela. W konsekwencji nie jest on upoważniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości ubezpieczonej należności handlowej.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 17 września 2015 r. (IBPB-1-2/4510-262/15/KP).
Wnioskodawca wykupił polisę ubezpieczeniową na zabezpieczenie spłaty należności, jakie mu przysługują względem kontrahentów tytułem dostawy towarów i świadczenia usług. Ochrona wykupioną polisą obejmowała utratę należności wnioskodawcy, jeżeli utrata ta została spowodowana zdarzeniami określonymi jako ryzyko handlowe. W opisie stanu faktycznego wniosku o interpretację zostały przytoczone wybrane przepisy polisy ubezpieczeniowej i ogólnych warunków umów, stanowiących załącznik do polisy, które m.in. zawierały enumeratywny katalog dostaw objęty ochroną ubezpieczeniową oraz regulowały wysokość odszkodowania od ubezpieczyciela. Zgodnie z ww. postanowieniami umownymi z momentem wypłaty odszkodowania na ubezpieczyciela przechodziły wszelkie roszczenia przysługujące wnioskodawcy od dłużnika w związku z utratą należności, za które wypłacono odszkodowanie (tzw. subrogacja).
Wnioskodawca zapytał organ podatkowy, czy otrzymanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta