Fiskus racjonalnie podchodzi do przepisów o kasach
Prawie rok ma rozporządzenie, które zobowiązało kolejne grupy zawodowe do stosowania urządzeń fiskalnych niezależnie od obrotu. Z wydawanych interpretacji wynika, że organy nie usiłują rozszerzać tego kręgu podatników.
Do końca 2014 r. obowiązywało rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji transakcji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 2012 r., poz. 1382). Od 1 stycznia 2015 r. zastąpił je nowy akt wykonawczy (DzU z 2014 r., poz. 1544 ze zm.; dalej: rozporządzenie) istotnie zmieniający regulowaną materię.
Podstawowe zmiany dotknęły sektor usługowy. Prawodawca znacznie rozbudował katalog profesji, których wykonywanie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych (dalej: klientów) skutkuje bezwzględnym obowiązkiem instalacji kasy – niezależnie od wielkości obrotów osiągniętych z tego tytułu.
W poprzednich latach tym rygorem objęte były jedynie usługi samochodowych przewozów pasażerskich i przewozów taksówką. Obecne rozporządzenie w § 4 pkt 2 takim obowiązkiem obejmuje również:
- naprawę samochodów i motocykli;
- usługi wulkanizacyjne;
- usługi świadczone przez stacje kontroli pojazdów;
- usługi medyczne wykonywane przez lekarzy i dentystów;
- usługi prawnicze (z wyjątkiem usług notarialnych i komorniczych);
- doradztwo podatkowe;
- usługi związane z wyżywieniem świadczone m.in. przez restauracje i firmy kateringowe;
- usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.
Minister...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta