Przedsiębiorca nie może zostać ukarany za nadużycia kontrahenta
Jeśli na fakturze wystawianej przez sprzedawcę znajdują się wszystkie wymagane elementy, to podatnik nabywający towary ma prawo do odliczenia VAT. Przysługuje mu ono nawet wówczas, gdy na podstawie przepisów krajowych wystawca tego dokumentu powinien zostać uznany za podmiot nieistniejący.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 22 października 2015 r. w sprawie PPUH Stehcemp sp.j. (C-277/14).
Stan faktyczny
Polska spółka PPUH Stehcemp kilkakrotnie nabyła olej napędowy, który wykorzystała w ramach działalności gospodarczej. Spółka otrzymała faktury wystawione przez Finnet sp. z o.o., a następnie odliczała podatek naliczony. W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej w spółce Stehcemp organ podatkowy odmówił jej prawa do odliczenia VAT, argumentując, że faktury dotyczące nabycia paliwa zostały wystawione przez podmiot nieistniejący.
Organ podatkowy utrzymał tę decyzję w mocy, uznając, że spółkę Finnet należało uznać za podmiot nieistniejący, który nie mógł dokonywać dostaw towarów. Spółka Finnet nie była zarejestrowana do celów VAT, nie składała też deklaracji podatkowych i nie płaciła podatków. Ponadto nie ogłaszała rocznych sprawozdań finansowych i nie miała koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Nieruchomość wskazana w rejestrze handlowym jako siedziba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta