Nie będzie podwójnej egzekucji
Czy solidarność podatkowa oznacza płacenie daniny dwa razy? Tak mogą sugerować nowe przepisy, choć Ministerstwo Finansów twierdzi, że do tego nie dojdzie.
Jedna z mniej nagłośnionych, a intrygujących zmian w ordynacji podatkowej, wchodzących w życie 1 stycznia przyszłego roku, to nowe przepisy dotyczące egzekucji zobowiązań podatkowych od osób trzecich. Przyniosą one uproszczoną procedurę egzekucji od solidarnego wierzyciela w sytuacjach, gdy nie ma wątpliwości, że główny zobowiązany nie zapłaci. Ta nowela do ordynacji została wprowadzona przy okazji uchwalenia ustawy o administracji podatkowej (DzU z 31 sierpnia 2015 r., poz. 1269).
Odroczenie i egzekutorzy
Jednak nowe przepisy budzą też wątpliwości. Najkrócej mówiąc: ich brzmienie może sugerować, że podatek może być pobrany dwa razy: od podatnika oraz od owego solidarnego wierzyciela, np. wspólnika czy małżonka. Szerzej to zagadnienie opisaliśmy w „Rz" z 5 października 2015 r. („Egzekucja od wspólnika będzie mniej biurokratyczna", tygodnik „Podatki", str. D2). Według nowego art. 108 § 4 ordynacji jedną z przesłanek wszczęcia postępowania egzekucyjnego w stosunku do osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta