Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie będzie podwójnej egzekucji

09 listopada 2015 | Podatki | Paweł Rochowicz
Paweł 
Satkiewicz
źródło: materiały prasowe
Paweł 
Satkiewicz

Czy solidarność podatkowa oznacza płacenie daniny dwa razy? Tak mogą sugerować nowe przepisy, choć Ministerstwo Finansów twierdzi, że do tego nie dojdzie.

Jedna z mniej nagłośnionych, a intrygujących zmian w ordynacji podatkowej, wchodzących w życie 1 stycznia przyszłego roku, to nowe przepisy dotyczące egzekucji zobowiązań podatkowych od osób trzecich. Przyniosą one uproszczoną procedurę egzekucji od solidarnego wierzyciela w sytuacjach, gdy nie ma wątpliwości, że główny zobowiązany nie zapłaci. Ta nowela do ordynacji została wprowadzona przy okazji uchwalenia ustawy o administracji podatkowej (DzU z 31 sierpnia 2015 r., poz. 1269).

Odroczenie i egzekutorzy

Jednak nowe przepisy budzą też wątpliwości. Najkrócej mówiąc: ich brzmienie może sugerować, że podatek może być pobrany dwa razy: od podatnika oraz od owego solidarnego wierzyciela, np. wspólnika czy małżonka. Szerzej to zagadnienie opisaliśmy w „Rz" z 5 października 2015 r. („Egzekucja od wspólnika będzie mniej biurokratyczna", tygodnik „Podatki", str. D2). Według nowego art. 108 § 4 ordynacji jedną z przesłanek wszczęcia postępowania egzekucyjnego w stosunku do osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10291

Wydanie: 10291

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament