Sprzedaż rzeczy za granicą może być opodatkowana nad Wisłą
Zbycie towarów znajdujących się poza Polską będzie opodatkowane w kraju, jeśli nabywca ma tu miejsce zamieszkania lub siedzibę i tutaj zostanie zawarta umowa między stronami transakcji.
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają czynności wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o tym podatku. Rozpatrując kwestię opodatkowania danej czynności, należy mieć na uwadze terytorialny zasięg ustawy o PCC. Podatnicy powinni uwzględniać przy tym różne okoliczności towarzyszące transakcji, które mogą wpływać na jej opodatkowanie.
Podstawowe kryterium wyznaczające zakres opodatkowania zostało wskazane w art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC. Zgodnie z tym przepisem czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Opodatkowanie PCC w Polsce dotyczy więc czynności, których przedmiot (rzecz lub prawo majątkowe) jest związany z terytorium kraju. Szczególne regulacje odnoszą się do umów spółek (art. 1 ust. 5 ustawy o PCC).
Rozszerzony zasięg terytorialny
Należy jednak pamiętać o art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC, w którym ustawodawca rozszerzył zakres terytorialny podatku. Zgodnie z tym przepisem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta