Służebność gruntowa bez skutków w PIT
Zezwolenie na przejeżdżanie przez cudzą nieruchomość czy przeprowadzenie przez nią mediów nie jest dla uprawnionych właścicieli sąsiedniej działki nieodpłatnym świadczeniem i nie powoduje obowiązku zapłaty daniny.
Ustanowienie nieodpłatnej służebności może powodować określone skutki podatkowe dla właściciela nieruchomości władnącej (nieruchomości, dla której ustanowiona jest służebność). W artykule zostały opisane skutki, jakie ta czynność wywołuje według przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem nieodpłatnej renty, użytkowania oraz służebności >patrz ramka.
Na czyją rzecz ustanowiono prawo
Jedynie służebność osobista skierowana jest do konkretnej osoby (ma charakter podmiotowy). Jednocześnie tylko ustanowienie służebności na rzecz zindywidualizowanej osoby fizycznej może powodować konsekwencje w zakresie podatku od spadków i darowizn. Zatem nabycie nieodpłatnej służebności gruntowej na rzecz każdoczesnych właścicieli nieruchomości (służebności drogi, przechodu, przejazdu, prowadzenia mediów itp.), zgodnie z powszechnie obowiązującym obecnie stanowiskiem organów podatkowych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Jeżeli zatem w rozumieniu kodeksu cywilnego doszło do ustanowienia służebności gruntowej (służebność ta nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta