Licencjat ma być wyjątkiem
Studia mają trwać pięć lat. Zdaniem PiS podniesie to jakość kształcenia na polskich uczelniach.
Studia magisterskie mają być regułą. A to oznacza, że student będzie rozpoczynał pięcioletnie studia, choć w ich trakcie będzie mógł się ograniczyć do trzyletnich licencjackich. To pomysł Prawa i Sprawiedliwości na reformę szkolnictwa wyższego.
– Chcemy zachować model boloński, bo zobowiązuje nas do niego unijne prawo, ale zamierzamy go zmodyfikować – mówi prof. Włodzimierz Bernacki, poseł PiS.
9 proc. studentów kształci się na studiach jednolitych. 66 proc. studiuje na studiach I stopnia
System 3 plus 2 zostanie więc zastąpiony systemem 5 minus 2. Studia będą nastawione na kształcenie magisterskie, bo zdaniem PiS w wielu specjalnościach po prostu nie ma możliwośći wyedukowania kogoś przez trzy lata.
– Po uzyskaniu tytułu licencjata będzie można zmienić kierunek, ale warunkiem uzyskania indeksu studenta studiów magisterskich powinna być wówczas rozmowa kwalifikacyjna – mówi prof. Bernacki.
W programie PiS można przeczytać uzasadnienie dla tych zmian – studia magisterskie są bardziej wymagające niż studia licencjackie. Dlatego potrzebna jest staranniejsza selekcja kandydatów.
50 proc. studentów studiów I stopnia deklaruje chęć ich kontynuowania na tym samym kierunku
Uczelnie powinny korzystać z możliwości przeprowadzania egzaminów wstępnych, jeśli uznają to za stosowne –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta