Przymusowa rola pośrednika w opłatach
Związek zawodowy chce, aby pracodawca pobierał składki związkowe z wynagrodzeń pracowników. Czy szef musi spełnić tę prośbę?
Ustawa o związkach zawodowych zaledwie w jednym przepisie reguluje temat pobierania składek związkowych. Ta skromna regulacja w praktyce wywołuje kilka wątpliwości, które warto przeanalizować.
Wiążący wniosek
Pracodawca nie ma wyboru i musi pobierać składki członkowskie z wynagrodzenia pracownika, jeżeli są spełnione dwa warunki – wystąpi o to związek zawodowy, a pracownik wyrazi zgodę na potrącenie.
Organizacja związkowa musi złożyć pracodawcy wniosek w tej sprawie na piśmie. Jeśli złoży go w innej formie, pracodawca może odmówić pobierania składek. Z kolei pracownik – także na piśmie – musi wyrazić indywidualną zgodę na pobieranie z jego wynagrodzenia składki w zadeklarowanej wysokości. Jeśli wyrazi taką zgodę w innej formie niż pisemna, np. ustnie albo e-mailem, to taka zgoda jest nieważna (por. wyrok Sądu Najwyższego z 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta