Zmieńmy definicję średniej firmy
Polskie przedsiębiorstwa po przekroczeniu 250 zatrudnionych osób nie są w stanie konkurować ze światowymi gigantami innowacyjności.
Artur osiecki
Do 2020 r. poziom wydatków na badania i rozwój (B+R) ma osiągnąć w naszym kraju 1,7 proc. PKB, w tym połowa nakładów ma pochodzić z sektora prywatnego. Na razie na B+R łoży przede wszystkim strona publiczna. Czy realny jest zatem wzrost nakładów sektora prywatnego na badania i rozwój i co za tym idzie odwrócenie proporcji nakładów publicznych i prywatnych. M.in. o tym rozmawiali uczestnicy debaty redakcyjnej otwierającej projekt „Ogólnopolskie Forum Innowacji" organizowany przez „Rzeczpospolitą".
– Innowacyjność w Polsce można rozwijać w oparciu o trzy modele. Pierwszy to wsparcie państwa z funduszy budżetowych, drugi to wykorzystanie do tego środków własnych polskich firm, trzeci – wykorzystanie inwestycji zagranicznych. Polskie Zakłady Lotnicze Mielec czerpią ze wszystkich form, szczególnie jednak z tej trzeciej. Możemy wręcz mówić o nas jako modelu wykorzystania obcego kapitału do rozwoju polskiej innowacyjności – mówił Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec.
– W okresie 2014–2020 ok. 6 mld euro na projekty B+R trafi do firm z programu „Inteligentny rozwój" i z 16 programów regionalnych. Dofinansowanie publiczne w tych projektach wynosi od 25 do 80 proc. Efekt dźwigni finansowej musi zadziałać. Wydatki prywatne się pojawią – zapewniała Anita Wesołowska, wicedyrektor Departamentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta