Rodzic małego dziecka musi mniej
Do czasu, gdy potomek pracownika czy pracownicy nie ukończy czwartego roku życia, pracodawca musi mieć zgodę rodzica na pracę nadliczbową czy delegację. Co do zasady nie wolno mu też polecić pracy w nocy ani zmusić do przejścia na przerywany czas pracy.
Pracodawca zatrudniający rodzica musi pamiętać o ograniczeniach wynikających z art. 178 § 2 k.p. Przepis ten stanowi, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139 (chodzi o przerywany czas pracy), jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Chcąc to robić, trzeba uprzednio uzyskać – najlepiej pisemną – zgodę podwładnego.
Ponadto przepisy dopuszczają możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy przez rodziców małych dzieci. Nie ma to jednak nic wspólnego z karmieniem piersią.
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta