Trzymanie się terminów gwarantuje dopłatę do pensji
Dofinansowanie z PFRON na niepełnosprawnych pracowników nie przysługuje, jeżeli firma uregulowała koszty płacy z opóźnieniem większym niż 14-dniowe. Najpierw jednak można złożyć wniosek o pomoc, a dopiero potem opłacić składki.
Z efektem zachęty
Prowadzę dwie firmy, w których zatrudniam osoby niepełnosprawne. Siedziba obu znajduje się w tym samym miejscu. Ponieważ zmniejszam zatrudnienie w jednej z tych firm na podstawie art. 231 k.p., przejmę ponad 90 osób do drugiej firmy. Przejęci niepełnosprawni pracownicy (poprzedni pracodawca wykazywał ich w SODiR i ustalił im w chwili zatrudnienia efekt zachęty) w dalszym ciągu będą pracowali w tym samym zakładzie, a nawet na tych samych stanowiskach, ale pod inną nazwą firmy.
Czy w tej sytuacji mam na nich jeszcze raz wykazać efekt zachęty, aby uzyskać na nich dofinansowanie do wynagrodzeń w nowej firmie?
Tak.
W miesiącu przejęcia pracowników nowy pracodawca musi na wszystkie niepełnosprawne osoby wykazać efekt zachęty, jeżeli po transferze będzie chciał na nich uzyskiwać miesięczne dofinansowanie. Najlepiej byłoby, aby był to efekt zachęty wykazany metodą ilościową (poz. 39 z wniosku Wn-D w miesiącu ich przejęcia powinna być większa od poz. 41 z Wn-D). Jeżeli jednak nie będzie mógł zastosować tej metody, powinien próbować zastosować jakościową.
Przypominam, że efekt zachęty ustala się jednokrotnie w związku z okresem zatrudnienia pracownika do czasu ustania jego zatrudnienia lub zmiany statusu. Przy przejęciu pracownika na podstawie art. 231 k.p. efekt zachęty ustala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta