Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minister zdrowia, dłużnik pacjentów nieubezpieczonych

17 grudnia 2015 | Prawo | Agnieszka Pachciarz
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa

Środki, których nie otrzymali
z budżetu państwa 
przez trzy lata pacjenci, to 
w przybliżeniu tyle, ile rocznie wydajemy w całym kraju 
na stomatologię – pisze 
była prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Agnieszka Pachciarz

Przyjęta 25 września 2015 r. przez poprzedni Sejm ustawa o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015–2018 zakłada, że za osoby nieubezpieczone a uprawnione do świadczeń medycznych minister Ustawa ta to próba zakończenia sporu między ministrem zdrowia a NFZ, który ujawnił się pod koniec 2013 r. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie, czy ta ustawa rozwiązuje problem czy to jedynie próba ucieczki przed odpowiedzialnością?

Za kogo budżet płaci NFZ

Polski system ochrony zdrowia opiera się na dwóch źródłach finansowania: ze składek ubezpieczonych oraz z budżetu państwa na świadczenia wysokospecjalistyczne i na konkretne świadczenia dla nieubezpieczonych a uprawnionych, których dotyczy omawiany problem. Ustawa z 27 sierpnia 2004 r o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że budżet państwa pokrywa koszty świadczeń udzielonym osobom, które nie są ubezpieczone, ale są wymienione w ustawie jako uprawnione do świadczeń. Są to konkretne grupy pacjentów, nad którymi opieka jest społecznie uzasadniona, w szczególności: dzieci do 18 roku życia niezgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego (art. 2 ust 1 pkt 3), niezgłoszone do ubezpieczenia kobiety w ciąży, w okresie porodu i połogu (art. 2 ust 1 pkt 4), uchodźcy (art. 2 ust 1 pkt 2), osoby posiadające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10323

Wydanie: 10323

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament