Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prowadzący lombard uwzględni w remanencie rzeczy zastawione

17 grudnia 2015 | Dobra Firma

Udzielając klientom pożyczek pod zastaw, przedsiębiorca powinien objąć spisem z natury również przedmioty będące zabezpieczeniem spłacanych kwot. Wystarczające jest ich ujęcie ilościowe z podaniem, czyją są własnością.

Marcin Szymankiewicz

Udzielam klientom pożyczek pieniężnych pod zastaw w zamian za pozostawione przedmioty (lombard). Następnie, w momencie gdy pożyczkobiorcy zwracają otrzymaną kwotę pożyczki, pobieram prowizję, na którą składa się oprocentowanie pożyczki oraz opłata za przechowywanie przedmiotów (rzeczy) będących zabezpieczeniem pożyczki. Gdy udzielona przez lombard pożyczka nie zostaje spłacona w terminie określonym w umowie, rzecz będąca zabezpieczeniem tej pożyczki przechodzi na własność lombardu i zostaje wystawiona do sprzedaży. Rzeczy będące zabezpieczeniem i w momencie wygaśnięcia umowy przechodzące na własność lombardu celem sprzedaży nie są księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Prowadzona jest bowiem odrębna ewidencja lombardowa i to w niej są wpisywane wszystkie nabyte rzeczy. Ich sprzedaż jest wykazywana na koniec miesiąca w kwocie prowizji. Czy w spisie z natury sporządzanym na 31 grudnia 2015 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10323

Wydanie: 10323

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament