Jak ograniczyć ryzyko
W polskich szpitalach każdego roku może dochodzić do niemal miliona zdarzeń niepożądanych – oceniają eksperci. Jak się przed nimi chronić?
Za każdym roszczeniem odszkodowawczym stoi określona historia, często widać w niej dramat ludzki, ale również typowe bolączki, z którymi od lat borykają się polskie szpitale: niedostateczny poziom finansowania, błędy ludzkie oraz problemy natury organizacyjnej. Za obecny stan rzeczy odpowiedzialnych jest wiele czynników. Część z nich wiąże się ze wzrostem świadomości prawnej społeczeństwa polskiego, działalnością mediów, aktywnością podmiotów na rynku prawniczym. Nie sposób tracić z pola widzenia zmian zachodzących w orzecznictwie sądów powszechnych w zakresie zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, czy przeobrażeń na gruncie prawa cywilnego, jak nowe ujęcie kwestii przedawnienia roszczeń odszkodowawczych.
Nie wszystkie czynniki mają jednak charakter zewnętrzny. Wiele elementów odpowiedzialnych za wzrost ryzyka leży wciąż po stronie osób wykonujących zawody medyczne – to m.in. nieprawidłowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta