Fiskus źle interpretuje obowiązki syndyka co do ulgi na złe długi
Nałożenie na dłużnika znajdującego się w trakcie postępowania upadłościowego obowiązku korekty VAT naliczonego nie zostało powiązane z prawem wierzyciela do skorygowania podatku należnego.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 12 listopada 2015 r. (I SA/Po 1572/15).
Stan faktyczny
Podatnik wyjaśnił, że ma licencję syndyka masy upadłości. Jego wątpliwości dotyczyły sytuacji, gdy zostanie powołany do sprawowania funkcji syndyka w postępowaniu upadłościowym. Wówczas będzie bowiem zobowiązany do wykonywania w imieniu własnym, ale na rachunek upadłego, czynności w sprawach dotyczących masy upadłości. Syndyk tłumaczył, że upadły będzie posiadał niespłacone zobowiązania, od których uprzednio odliczono VAT.
Zapytał, czy jeśli nie będzie miał pewności, czy dane zobowiązanie zostało przez upadłego uiszczone, to obowiązek korekty podatku w ramach ulgi na złe długi z art. 89b ustawy o VAT powstanie dopiero w momencie zatwierdzenia listy wierzytelności i tylko wtedy, gdy na tej liście znajdzie się wierzytelność, której dotyczy obowiązek korekty.
Sam uważał, że jako zastępca upadłego nie ma prawa do rozstrzygania o tym, czy dana wierzytelność została uregulowana. Jedynym organem właściwym w tym zakresie jest sędzia komisarz. W ocenie syndyka, gdy nie będzie miał pewności co do tego, czy wierzytelność jest uregulowana, powinien się wstrzymać z korektą do czasu stosownego rozstrzygnięcia. A gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta