Jak ustalić cenę wykupowanej działki
W sześciomiesięcznym terminie gmina, jeżeli są spełnione przesłanki roszczenia, jest obowiązana nie tylko do zawarcia umowy o wykup nieruchomości, ale także do jej wykonania, tj. zapłaty wynagrodzenia. W sprawie o wykup nieruchomości sąd ustala jej wartość rynkową z daty orzekania.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 22 stycznia 2015 r., I CSK 224/14.
Powód wniósł na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p. z 2003 r.) przeciwko miastu pozew o wykup nieruchomości za cenę 7.764.000 zł (tj. według jej aktualnej wartości) oraz o zasądzenie odsetek ustawowych od 16 lipca 2002 r. Sąd okręgowy wydał wyrok, którym zobowiązał strony do złożenia oświadczeń woli w przedmiocie sprzedaży miastu prawa własności przedmiotowej nieruchomości za cenę 2 819 030 zł, płatną z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia oraz zasądził na rzecz powoda odsetki ustawowe od ww. kwoty za okres od 16 lipca 2002 r. do dnia zapłaty. Sąd ustalił, że nieruchomość powoda znajdowała się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 1992 r. na obszarze o przeznaczeniu „funkcje ochrony systemu przyrodniczego miasta", w którym dopuszczono funkcję rolniczą bez zabudowy siedliskowej. Uchwalony 28 sierpnia 2000 r. nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zmienił przeznaczenie tego obszaru na zieleń parkową i ustalił realizację parku miejskiego, co spowodowało utratę możliwości korzystania przez powoda z nieruchomości w dotychczasowy sposób. Powód złożył 15 stycznia 2002 r. wniosek o wykup nieruchomości po cenach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta