Nowy pracodawca nie będzie stroną umowy
o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie jest elementem stosunku pracy, który podlega regulacji art. 231 kodeksu pracy, i w związku z tym po przejściu stosunku pracy nie wiąże nowego pracodawcy.
Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 6 maja 2015 r., III PZP 2/15.
J.T. został zatrudniony u G.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą P. na stanowisku przedstawiciela handlowego ds. kluczowych klientów. Strony zawarły także umowę o zakazie konkurencji, w której J.T. zobowiązał się w okresie zatrudnienia i sześć miesięcy od ustania stosunku pracy do powstrzymywania się od wszelkich czynności faktycznych i prawnych naruszających interes pracodawcy (G.M.) oraz firmy D. sp. z o.o., na rzecz której usługi świadczy pracodawca, co miało obejmować przede wszystkim prowadzenie konkurencyjnej działalności gospodarczej lub zatrudnienia w ramach stosunku pracy lub innych stosunków prawnych w podmiotach konkurencyjnych wobec G.M. lub D. sp. z o.o.
W związku z przejęciem części przedsiębiorstwa G.M. przez D. sp. z o.o. spółka jawna również stosunek pracy J.T. przeszedł na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (k.p.) na D. sp. z o.o. spółka jawna. Zatrudnienie J.T. trwało do 31 grudnia 2012 r. Następnie J.T. wystąpił przeciwko D. sp. z o.o. spółka jawna o zapłatę odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.
Sąd Rejonowy oddalił powództwo. Zdaniem sądu, skoro D. sp. z o.o....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta