Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znaki towarowe: dla jednych zyski, dla innych straty

18 marca 2016 | Prawo | Anna Sokołowska-Ławniczak
źródło: materiały prasowe

Zmienione przepisy o własności przemysłowej pozwalają szybciej reagować 
na naruszenie praw właścicieli znaków towarowych. Niektórzy z nich będą jednak musieli doprecyzować składane przed laty zgłoszenia – pisze ekspertka.

Anna Sokołowska-Ławniczak

Druga połowa 2015 r. to okres dużych zmian nie tylko w polskim prawie własności przemysłowej. 16 grudnia ub.r. została uchwalona dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 mająca na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych (weszła w życie 12 stycznia 2016 r.) oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2424 zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 207/2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego (większość zmian wchodzi w życie 23 marca 2016 r.).

Jakie najważniejsze zmiany wynikają z tych aktów prawnych?

Na początku warto wspomnieć o tych, które dotyczą stosowanego nazewnictwa. Od 23 marca 2016 r. to do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (dotychczasowa nazwa to Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego) będziemy zgłaszać unijny znak towarowy (a nie wspólnotowy znak towarowy). XXII Wydział Sądu Okręgowego w Warszawie – sąd ds. znaków wspólnotowych i wzorów przemysłowych przyjmie nazwę sąd w sprawach unijnych znaków towarowych.

Prostsze procedury

Nowe przepisy ułatwią rejestrację nietypowych znaków towarowych. Obowiązujący dotychczas wymóg, aby oznaczenie nadawało się do graficznego przedstawienia, w praktyce eliminował możliwość uzyskania rejestracji np. na znak zapachowy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10398

Wydanie: 10398

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament