Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowe lokale bez parasola ochronnego

18 marca 2016 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek
Arkadiusz Jaraszek, 
prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota
źródło: materiały prasowe
Arkadiusz Jaraszek, 
prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota

Zmuszenie lokatora do opuszczenia mieszkania od początku tego roku jest przestępstwem. Dodatkowa ochrona nie przysługuje jednak właścicielom firm korzystających z lokali usługowych czy użytkowych.

Właściciele czy zarządcy nieruchomości, którzy celowo demolują swoje nieruchomości, żeby w ten sposób pozbyć się niechcianych lokatorów, mogą zostać surowo ukarani. Grożą im nawet trzy lata więzienia. To skutek nowelizacji kodeksu karnego, która obowiązuje od 7 stycznia 2016 r.

Zgodnie z nowym art. 191 § 1a kodeksu karnego kto w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego, popełnia przestępstwo. Zagrożone jest ono karą nawet trzech lat pozbawienia wolności.

Przemoc pośrednia pozostaje

Okazuje się jednak, że nowe przepisy nie chronią wszystkich użytkowników nieruchomości. W żaden sposób nie chronią np. przedsiębiorców, którzy w użytkowanym przez siebie lokalu usługowym prowadzą swój biznes. Z nowego przepisu art. 191 § 1a kodeksu karnego w sposób jednoznaczny wynika bowiem, że karalne jest wyłącznie utrudnianie korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego. Nie ma tu mowy o lokalach innego rodzaju, jak np. lokale usługowe czy użytkowe. Szczególną ochroną objęci zatem zostali wyłącznie lokatorzy lokali mieszkalnych, a nie np. przedsiębiorcy użytkujący lokale usługowe.

W praktyce zatem nadal będzie można stosować przemoc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10398

Wydanie: 10398

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament