Pracodawca musi poświadczać zarobki nieodpłatnie
Tylko prywatne archiwa mają prawo pobierać opłaty za wydanie kopii lub odpisów zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach. Maksymalna nie może jednak przekroczyć 200 zł.
- Od pięciu lat jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która przed przekształceniem była przedsiębiorstwem państwowym, istniejącym od 1945 r. Na przestrzeni 55 lat pracowało w nim kilkadziesiąt tysięcy osób. Obecnie zatrudniamy 150-osobową załogę obsługiwaną kadrowo-płacowo przez pięciu etatowców. Są oni zasypywani wnioskami od byłych pracowników o wystawienie zaświadczeń ZUS Rp-7. Jednocześnie powoduje to dodatkowe koszty dla spółki, bo pracownikom trzeba zapłacić za ekstrapracę (kserowanie pełnej dokumentacji osobowej i płacowej z archiwalnych akt pracowniczych). To też jest dla firmy wielki problem organizacyjno-finansowy. Czy kosztów związanych ze świadczeniem usług na rzecz osób, które mają w tym osobisty interes (ponowne przeliczanie pobieranego świadczenia), nie powinni ponosić sami zainteresowani, jeżeli nie są aktualnie pracownikami spółki? – pyta czytelnik.
Problem poruszony przez czytelnika zgłaszają szczególnie duże zakłady. Wielu byłym pracownikom muszą one wystawiać zaświadczenia o zarobkach, mając do dyspozycji tę samą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta