Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komediant dramatyczny

18 marca 2016 | Kultura | Jacek Cieślak
Marian Kociniak (1936–2016)
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Marian Kociniak (1936–2016)

Marian Kociniak, który w filmie rozpętał 
II wojnę światową, aktor Ateneum, zmarł w wieku 80 lat.

Światowej sławy dramaturg Ronald Harwood urzeczony grą Mariana Kociniaka napisał specjalnie z myślą o nim „Herbatkę u Stalina". Grał główne role: Wierchowieńskiego w „Biesach", Sajetana Tempe w „Szewcach", Lucky'ego w „Czekając na Godota". Był dżentelmenem i rewelersem w „Hemarze" i „Tuwimie", muzycznych spektaklach Wojciecha Młynarskiego.

Ale tak już jest, że widzowie utożsamiają aktorów z filmowymi rolami. Był więc komicznym murgrabią z „Janosika", ale też Mańkiem z radiowych „Kulis srebrnego ekranu" – tym od „momenty były", a przede wszystkim Franciszkiem Dolasem z „Jak rozpętałem II wojnę światową".

Zagrał w nim warszawskiego cwaniaka rzuconego w wir globalnej wojny, który z pomocą sprytu i humoru stawia czoła przeciwnościom losu uniemożliwiającym powrót do ukochanej Polski.

– Rola Franciszka Dolasa przyniosła mi ogromną satysfakcję i wielką popularność – mówił „Rz". – Film jest zabawny. Najlepszy dowód, że chodzi w telewizji na okrągło, a Polonia amerykańska zażądała pokolorowania go, co wiele kosztowało. Kręciliśmy z półtora roku, głównie w Związku Radzieckim. Do roli nie musiałem się specjalnie naginać.

Podobnie jak w najsłynniejszej roli w Teatrze TV – w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10398

Wydanie: 10398

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament