Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy strata przewyższa kapitał

27 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Jakub Młyński
Przykład 1.
źródło: Rzeczpospolita
Przykład 1.
Przykład 2.
źródło: Rzeczpospolita
Przykład 2.
Jakub Młyński, konsultant w dziale rewizji finansowej BDO, biuro w Katowicach
źródło: materiały prasowe
Jakub Młyński, konsultant w dziale rewizji finansowej BDO, biuro w Katowicach

Sytuacja, w której kapitał w bilansie wykazuje ujemną wartość, jest szczególnie ryzykowna dla zarządów spółek. Nieznajomość regulacji w tym zakresie może mieć poważne konsekwencje.

Spółki w toku działalności gospodarczej starają się wypracować dodatni wynik finansowy, który będzie mógł być reinwestowany lub wypłacony właścicielom. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć ten pożądany stan, a gdy spółka przez wiele lat wykazuje straty, może się okazać, że skumulowana strata przekroczyła wartość kapitału przedsiębiorstwa. Poza opisaną sytuacją taki stan może wystąpić, gdy spółka jest częścią grupy kapitałowej, a wspólnicy zamiast zwiększać kapitał podstawowy lub uchwalić dopłatę do kapitału, wspierają spółkę pożyczkami. Oba opisane przypadki mają jednak nieco inne konsekwencje.

Upadłość staje się realna

W przypadku wykazywania ujemnego kapitału podstawowym ryzykiem, które należy brać pod uwagę, jest możliwość ogłoszenia upadłości spółki przez wierzycieli. Podstawową regulacją, z którą spółki będące w tej sytuacji powinny się zaznajomić, jest ustawa z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 233; dalej: prawo upadłościowe). W dziale III prawa upadłościowego zawarte są szczególne przesłanki ogłoszenia upadłości. Podstawową z nich jest opóźnienie w regulowaniu zobowiązań pieniężnych przekraczające trzy miesiące. W przypadku osób prawnych prawo upadłościowe wskazuje także na sytuację, w której zobowiązania pieniężne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10431

Wydanie: 10431

Spis treści
Zamów abonament