Pośpiech przy wykupie auta może podatnika słono kosztować
Gdy przedsiębiorca płaci jednorazowo z wyprzedzeniem kilka rat leasingowych po to, żeby samochód stał się częścią jego prywatnego majątku, pozbawia się on prawa do odliczenia VAT i zaliczenia wydatku do firmowych kosztów.
Marcin Szymankiewicz
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą leasingowała (leasing operacyjny) samochód osobowy. Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane VAT. Odliczał 50 proc. VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe, ponieważ samochód był wykorzystywany zarówno na cele firmowe, jak i prywatnie.
Umowa leasingu miała się zakończyć we wrześniu 2016 r., ale w styczniu 2016 r. przedsiębiorca spłacił 9 rat (za okres styczeń – wrzesień 2016 r.), wykupił auto jako osoba fizyczna (nie na firmę) i w tym samym miesiącu je sprzedał (jako osoba fizyczna innemu przedsiębiorcy).
Czy w takiej sytuacji przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących 9 rat leasingowych zapłaconych w styczniu? Czy może zaliczyć te raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu? W jaki sposób rozliczyć przychód ze sprzedaży auta? – pyta czytelniczka.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) odliczał 50 proc. VAT z faktur dokumentujących opłaty za leasing operacyjny. Postępował prawidłowo, ponieważ pojazd służył tzw. działalności mieszanej, czyli:
- działalności gospodarczej – w przypadku przedsiębiorcy tylko opodatkowanej VAT, oraz
- innym celom, w szczególności potrzebom osobistym przedsiębiorcy.
Stosownie do art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta