Fiskus i sąd nie mogą uciekać od kontekstu gospodarczego
Argumenty natury ekonomicznej mogą mieć wpływ na wykładnię przepisów podatkowych, w tym dotyczących kosztów uzyskania przychodów.
O interpretację w zakresie CIT wystąpił bank. Chodziło o koszty uzyskania przychodów z tytułu odpisania wierzytelności kredytowej jako nieściągalnej w niespłaconej części.
Bank zapytał, czy jeżeli udokumentuje w stosunku do kredytobiorców, którzy będą ponosić odpowiedzialność solidarną i nie zostaną z niej zwolnieni, nieściągalność pozostałej, niespłaconej części wierzytelności kredytowej, to będzie mógł rozpoznać ją jako koszt uzyskania przychodów w części odpisanej jako nieściągalna.
Zdaniem banku udokumentowanie nieściągalności wierzytelności kredytowej w sposób określony w art. 16 ust. 2 ustawy o CIT powinno polegać na posiadaniu jednego z dokumentów wymienionych w tym przepisie wobec każdego z dłużników solidarnych, w stosunku do których ma możliwość jej dochodzenia. Podkreślał, że wymóg odpowiedniego udokumentowania nieściągalności wierzytelności ma na celu zapewnienie, aby do kosztów nie były zaliczane wierzytelności kredytowe, co do których istnieje szansa, że zostaną w przyszłości zaspokojone. Gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić całej wierzytelności, bank w celu uzyskania spłaty przynajmniej jej części podejmuje decyzję o zawarciu porozumienia. Na jego podstawie zwalnia kredytobiorcę z odpowiedzialności solidarnej w zamian za zapłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta