Utworzone rezerwy trzeba wyłączyć z kosztów podatkowych
Wyłączenie rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych z rachunku CIT jest konsekwencją definicji tych pojęć. Mimo że dotyczą danego okresu, to są głównie wartościami oszacowanymi, które jeszcze nie zostały poniesione.
Koszty i przychody, zarówno w myśl ustawy o rachunkowości (dalej: uor), jak i ustawy o CIT ujmowane są co do zasady memoriałowo. Różnica pomiędzy ujęciem bilansowym i podatkowym ujęciem dotyczy momentu ich rzeczywistego poniesienia.
Niezależnie od terminu zapłaty
W ramach zamykania okresów sprawozdawczych jednostki ujmują w księgach rachunkowych koszty i przychody w celu ustalenia wyniku finansowego podmiotu. Obydwie ustawy wymagają, aby w księgach rachunkowych ująć wszelkie koszty oraz przychody dotyczące danego okresu sprawozdawczego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Jednak dla celów rozliczeń podatkowych nie rozpoznamy kosztów wymienionych w art. 16 pkt 1 ustawy o CIT, które jednocześnie mogą być dla podmiotu kosztami rachunkowymi.
Z ustawy o rachunkowości oraz krajowych standardów rachunkowości wynika, że koszty, jakie należy wliczyć do wyniku okresu sprawozdawczego, obejmują wszelkie koszty, bezpośrednio oraz pośrednio związane z przychodami okresu sprawozdawczego poniesione przez jednostkę, niezależnie od terminu ich zapłaty. Koszty ujmowane są w księgach rachunkowych na podstawie rachunków, faktur, dowodów wewnętrznych (np. amortyzacja środków trwałych, koszty prenumerat rozliczanych w czasie) i innych, które uor dopuszcza jako dowód księgowy. Koszty należy ująć w księgach i wykazać w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta