Jakie podmioty wykorzystają kapitał wysokiego ryzyka
Inwestor oferujący venture capital staje się współwłaścicielem firmy, którą finansuje. Opłaty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki z o.o. zalicza się do kosztów działalności operacyjnej jednostki.
MAREK BAROWICZ
W obecnych, burzliwych warunkach gospodarowania przedsiębiorcy mają do dyspozycji szeroki wachlarz form pozyskiwania kapitału zarówno początkowego, jak i niezbędnego do dalszego rozwoju i ekspansji firmy. Obok klasycznych źródeł finansowania, takich jak pożyczka czy kredyt, coraz popularniejszą, a w efekcie coraz częściej wykorzystywaną, formą kapitałowego wsparcia działalności jest kapitał wysokiego ryzyka.
Kapitał wysokiego ryzyka (ang. venture capital, VC) to specyficzne średnio- lub długoterminowe źródło zewnętrznego finansowania spółek. Oznacza on kapitał własny pochodzący z emisji udziałów lub akcji, nabywanych przez inwestorów zewnętrznych w drodze objęcia podwyższonego kapitału zakładowego spółki-emitenta, w zamian za przejęcie nad nią częściowej kontroli oraz uzyskanie wpływu na jej rozwój. Inwestor oferujący VC staje się tym samym współwłaścicielem spółki, którą finansuje.
Innowacyjne produkty
Oferta VC kierowana jest głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw poszukujących nowych, alternatywnych źródeł finansowania działalności i dysponujących innowacyjnymi produktami, niezweryfikowanymi jeszcze przez rynek. Kapitałodawcy co do zasady inwestują w jednostki, które mają perspektywy dynamicznego wzrostu. Będą to więc firmy funkcjonujące na rozwijającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta