Propozycja zmiany systemu sądownictwa powszechnego
W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmianach w strukturze sądów powszechnych. Mają być odpowiedzią na postulaty środowisk biznesowych, prawniczych, organizacji pozarządowych i innych, które od wielu lat upominają się o usprawnienie organizacji sądów i przyspieszenie postępowań - piszą adwokaci Konrad Orlik i Agnieszka Chajewska.
Remedium na problemy wymiaru sprawiedliwości ma być jednolite dwuszczeblowe sądownictwo powszechne. W dotychczasowym modelu w pierwszej instancji, w zależności od ciężaru gatunkowego spraw, orzekały sądy rejonowe lub okręgowe, a w drugiej instancji sądy okręgowe lub apelacyjne. Teraz wszystkie sprawy w pierwszej instancji mają być rozpoznawane przez sądy okręgowe, a w drugiej przez sądy apelacyjne.
Swoiste spłaszczenie struktury sądownictwa ma ułatwić zarządzanie sądami i utworzenie, uważanych za najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta