Organ musi mieć czas na sprawdzenie zasadności zwrotu
Podatnik nie może domagać się przyśpieszonego zwrotu VAT, gdy faktura została uregulowana przez potrącenie wzajemnych wierzytelności.
Spółka wystąpiła o udzielenie interpretacji co do możliwości uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni. Uważała, że może domagać się przyśpieszonego zwrotu także wtedy, gdy faktura została zapłacona w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności.
W ocenie spółki warunek uznania faktury dokumentującej kwotę należności za zapłaconą w całości jest spełniony nie tylko w przypadku fizycznego przekazania środków pieniężnych, ale także wtedy, gdy zamiast faktycznej (rzeczowej, fizycznej) zapłaty należności pomiędzy podatnikiem i wystawcą faktury dochodzi do wzajemnego potrącenia wierzytelności, wskutek którego wygasa obowiązek zapłaty wynikający z transakcji udokumentowanej fakturą.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Przypomniał, że na wniosek podatnika podstawowe terminy zwrotów VAT mogą być skrócone (do 25 dni) m.in. w sytuacji, gdy opłacono wszystkie faktury lub dokumenty celne dokumentujące zakupy rozliczone w deklaracji VAT-7, a jednocześnie zapłata spełniała warunki określone w art. 22 ustawy o swobodzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta