Jak wykazać wydatki na odzież roboczą w księgach rachunkowych
Moment ujęcia nabytych ubrań ochronnych dla pracowników w kosztach pracodawcy zależy od tego, czy zostaną one wydane załodze od razu po zakupie, czy w terminie późniejszym – z magazynu przedsiębiorstwa.
Jesteśmy przedsiębiorstwem budowlanym. Mamy obowiązek zakupu odzieży roboczej dla naszych pracowników. W jaki sposób powinniśmy ująć w naszych księgach rachunkowych przekazaną pracownikom odzież? – pyta czytelniczka.
Zakup odzieży dla pracowników jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym wprost z przepisów prawa pracy.
Zgodnie z art. 2377 § 1 kodeksu pracy (dalej: kp) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
- jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uwaga! Przepis ten nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prac powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, bądź materiałami biologicznie zakaźnymi. Wówczas pracodawca ustala samodzielnie, po uprzedniej konsultacji z pracownikami, rodzaj wymaganej odzieży roboczej stosowanej na danym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta