Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczny... upadek z inwestorem

02 września 2016 | Prawo w biznesie | Mateusz Medyński Norbert Frosztęga
Mateusz Medyński, radca prawny, wspólnik, Zimmerman i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
Mateusz Medyński, radca prawny, wspólnik, Zimmerman i Wspólnicy sp.k.
Norbert Frosztęga, prawnik, Zimmerman i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
Norbert Frosztęga, prawnik, Zimmerman i Wspólnicy sp.k.

Dzięki nowej instytucji przygotowanej likwidacji, postępowanie upadłościowe jest znacznie szybsze i tańsze, a przedsiębiorstwo może nadal funkcjonować w obrocie gospodarczym.

Początek roku 2016 przyniósł rewolucyjne zmiany w zakresie podejścia ustawodawcy do zadłużonych przedsiębiorców. Polski porządek prawny stał się bogatszy o ustawę Prawo restrukturyzacyjne, która przewiduje cztery zupełnie nowe postępowania naprawcze, spychając postępowanie upadłościowe (czyli likwidację firmy przez syndyka) na dalszy plan. Celem postępowania restrukturyzacyjnego nie jest likwidacja i podział majątku dłużnika pomiędzy uprawnionych wierzycieli, lecz jego gruntowna naprawa. Upadłość nadal będzie procesem, w którym syndyk sprzedaje majątek i rozdziela pieniądze pomiędzy wierzycieli, ale i tutaj pojawiły się ogromne zmiany. Jedną z nich jest tzw. przygotowana likwidacja, inspirowana przede wszystkim rozwiązaniami krajów anglosaskich (ang. pre-pack).

Co to właściwie jest

Instytucja uproszczonej likwidacji, najprościej mówiąc, oznacza ogłoszenie upadłości przy jednoczesnym zachowaniu przedsiębiorstwa dłużnika w ruchu. Choć na pozór pojęcia „upadłość" oraz „zachowanie przedsiębiorstwa" mogą kłócić się ze sobą (w końcu syndyk ma sprzedawać majątek, a nie bawić się w przedsiębiorcę), uproszczona likwidacja jest stworzona właśnie po to, aby je pogodzić. Przedsiębiorstwo upada, ale prosto w ręce inwestora. Niemal od razu przejmuje on nad nim kontrolę, zaś syndyk prowadzi postępowanie, dysponując pieniędzmi ze sprzedaży firmy. W ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10538

Wydanie: 10538

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament