Choroba nie zawsze chroni przed rozstaniem
Nic nie wskóra podwładny, gdy w dniu wręczenia wymówienia, kiedy był w firmie i pracował, będzie się tłumaczył, że ma zwolnienie na opiekę nad przeziębionym dzieckiem, które zostawił w domu.
Kodeks pracy jasno reguluje sytuacje, kiedy firma nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Dotyczy to nie tylko absencji chorobowej, ale także urlopu wypoczynkowego, opiekuńczego, bezpłatnego czy innego, związanego z rodzicielstwem. Chronią one pracownika przed otrzymaniem wypowiedzenia, ale nie w każdym przypadku.
Co do zasady szef nie może wymówić umowy o pracę zatrudnionemu w trakcie zwolnienia lekarskiego. Są jednak sytuacje, kiedy takie wypowiedzenie jest ważne i rozpoczyna swój bieg zgodnie z przepisami.
Ważny staż
Zgodnie z art. 53 k.p. pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia bez winy pracownika w razie długotrwałej jego absencji chorobowej. Okres niezdolności do pracy z powodu choroby, lub po którym prawo zezwala pracodawcy na takie rozstanie, zależy od stażu pracy etatowca. Wolno bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta