Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brytania brnie w izolację

02 września 2016 | Świat | Jędrzej Bielecki
– Nie będzie drugiego referendum, powrotu do Unii bocznymi drzwiami – zapowiedziała May
źródło: AFP
– Nie będzie drugiego referendum, powrotu do Unii bocznymi drzwiami – zapowiedziała May

Premier May osobiście podjęła decyzję o radykalnym ograniczeniu współpracy z UE. Skutek może być tak tragiczny, jak samego referendum.

Brytyjczycy mogli zobaczyć na żywo tylko pierwsze trzy minuty wyjazdowego posiedzenia rządu w rezydencji Chequers pod Londynem. Ale to wystarczyło, aby wyczuć ton spotkania.

– Brexit oznacza Brexit – powtórzyła znaną już formułę szefowa rządu. – Musimy z tego uczynić sukces. A to znaczy, że nie będzie ponownego referendum, nie będzie próby powrotu do Unii tylnymi drzwiami – dodała szefowa rządu, a siedzący obok niej minister spraw zagranicznych Boris Johnson raczej z rezygnacją niż entuzjazmem pokiwał głową.

Już po spotkaniu na jaw wyszły dalej idące deklaracje May. Najważniejsza to ta, że Wielka Brytania musi „odzyskać kontrolę nad emigracją" i choć rząd będzie starał się doprowadzić do „pozytywnego wyniku dla tych, którzy chcą handlować towarami i usługami", to ta sprawa schodzi na dalszy plan.

Cztery wolności

W tej strategii May jest na tyle zdeterminowana, że nie będzie występować o zgodę parlamentu (gdzie dominują przeciwnicy Brexitu) na odwołanie się do artykułu 50. traktatu o UE i rozpoczęcie formalnych rokowań rozwodowych z Brukselą. Nie uzależni tego także od zgody autonomicznych rządów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, choć przeprowadzi z nimi konsultacje.

Zapowiadają się więc twarde negocjacje między Londynem i Brukselą, bo na kontynencie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10538

Wydanie: 10538

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament