Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wezwanie do orzecznika wcześniej niż badanie

02 września 2016 | Dobra Firma | Marcin Nagórek
Wezwany na badanie ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu
źródło: 123RF
Wezwany na badanie ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu

Stan zdrowia chorych kontrolują lekarze orzecznicy ZUS. Osoba, która się nie zgłosi na badanie w wyznaczonym terminie, traci prawo do zasiłku. Nie ma podstaw do odebrania świadczenia, gdy wezwanie nie dotarło na czas.

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli. Kontrolę stanu zdrowia osób pobierających zasiłek chorobowy przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS. Ubezpieczony, który się na niej nie stawi, traci prawo do zasiłku od następnego dnia po terminie wyznaczonego badania. Zdarza się jednak, że ZUS odmawia wypłaty świadczenia, mimo że chory odebrał wezwanie na kontrolę po dniu, kiedy miała zostać przeprowadzona.

Na mocy art. 59 ust. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa), kontrolowane zaświadczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10538

Wydanie: 10538

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament