Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynalazki potrzebują biznesu

02 września 2016 | Ekonomia
Uczestnicy debaty (od lewej): Maria Campos z Banku Millennium, Michał Szaniawski z ARP, Piotr Dardziński z MNiSW, Michał Niewiadomski z „Rz”, Jadwiga Emilewicz z MR, Jerzy Kalinowski z KPMG, Karolina Czekaj z Adamedu, Daniel Maksym z NCBiR
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty (od lewej): Maria Campos z Banku Millennium, Michał Szaniawski z ARP, Piotr Dardziński z MNiSW, Michał Niewiadomski z „Rz”, Jadwiga Emilewicz z MR, Jerzy Kalinowski z KPMG, Karolina Czekaj z Adamedu, Daniel Maksym z NCBiR

Aby świat nauki współpracował z firmami, potrzebne są rozwiązania, dzięki którym ta kooperacja obu stronom będzie się opłacać.

Michał Niewiadomski

Analizując stan współpracy między nauką a przedsiębiorcami, Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwracał uwagę, że ośrodki naukowe cały czas pokazują, że nie myślą o partnerach komercyjnych podczas procesu tworzenia nowych rozwiązań.

– Potrzebujemy specjalistów przede wszystkim po stronie nauki, którzy zrozumieją język i myślenie biznesu – mówi minister Dardziński. Jednym z takich rozwiązań mają być doktoraty wdrożeniowe, które będą przygotowywane równolegle na uczelni i w przedsiębiorstwie. Promotorami takiego doktoratu będą profesor i przedsiębiorca.

Zdaniem Jerzego Kalinowskiego, szefa zespołu doradczego w zakresie strategii i operacji w KPMG w Europie Środkowo-Wschodniej, należy stworzyć system promujący współpracę uczelni z biznesem. – Studenci powinni mieć obowiązkowy staż. Przykładowo, moja córka, studiując w Portugalii, musi obowiązkowo przepracować trzy miesiące w firmie, żeby otrzymać dyplom – mówi.

Minister Jadwiga Emilewicz podkreślała, że należy zmienić podejście do pracy naukowej. – Efektem badań w ośrodkach naukowych nie mogą być publikacje, które od razu odkładane są na półkę. Uczelnie powinny tworzyć więcej aplikacji, a nie tylko publikacji – mówiła przedstawicielka resortu rozwoju.

Jerzy Kalinowski z KPMG dodał, że musi się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10538

Wydanie: 10538

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament