Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolny handel w odwrocie

02 września 2016 | Ekonomia
Porozumienie o wolnym handlu nieprędko pomoże rozwijać wymianę UE z USA
źródło: Rzeczpospolita
Porozumienie o wolnym handlu nieprędko pomoże rozwijać wymianę UE z USA

Europejscy politycy z arogancją podeszli do negocjacji umowy TTIP z USA. Efektem jest rosnąca podejrzliwość wobec wolnego handlu na całym świecie.

Anna Słojewska z Brukseli

Zahamowanie negocjacji porozumienia o handlu i inwestycjach ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP) i opóźnienie we wprowadzeniu w życie podobnej umowy z Kanadą (CETA) to efekt rosnącego sceptycyzmu społeczeństw europejskich wobec wolnego handlu i globalizacji. Ale też arogancji elit politycznych, które w rekordowym tempie, bez zachowania procedur demokratycznych, chciały przeorać atlantyckie relacje gospodarcze.

Wymierne straty

– Obecny opór wobec TTIP wśród rządzących w Niemczech czy we Francji jest motywowany politycznie. Kampania wyborcza w tych krajach już trwa – uważa Danuta Hübner, eurodeputowana PO, członkini Komisji ds. Handlu Parlamentu Europejskiego. Przypadkową ofiarą sporu o TTIP stała się już podpisana umowa z Kanadą. Komisja Europejska pod presją niektórych stolic zdecydowała o przesłaniu jej do ratyfikacji nie tylko przez Parlament Europejski, jak tego wymagają unijne traktaty, ale też przez parlamenty narodowe. – To opóźni wprowadzenie jej w życie o trzy–cztery lata i przyniesie wymierne straty gospodarcze – uważa Hübner.

Rosnąca niechęć do wolnego handlu nie jest fenomenem europejskim. Widać ją świetnie także w USA, a jej symbolicznym wyrazicielem jest kandydat na prezydenta Donald Trump. – W Europie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10538

Wydanie: 10538

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament