Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczny wyrok a polska spółka cywilna

02 września 2016 | Prawo w biznesie | Patrycja Malesza
Patrycja Malesza, prawnik w warszawskim biurze Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Patrycja Malesza, prawnik w warszawskim biurze Rödl & Partner

Klauzula wykonalności może być nadana wyłącznie przeciwko osobie wymienionej w tytule egzekucyjnym jako dłużnik. Nadanie zagranicznemu orzeczeniu wydanemu przeciwko spółce cywilnej klauzuli wykonalności wobec wspólników, nazwanych w wyroku osobami zarządzającymi spółką, prowadziłoby do niezgodnej z prawem zmiany w oznaczeniu podmiotu zobowiązanego do świadczenia.

Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 10 czerwca 2016 r., IV CSK 636/15.

Niemiecki sąd krajowy wydał wyrok w sprawie z powództwa H. AG – spółki prawa niemieckiego przeciwko D.S.S.C. (spółki cywilnej prawa polskiego) zarządzanej przez dwie wspólniczki, w którym zasądził na rzecz spółki niemieckiej od spółki polskiej kwotę 44.510 euro.

Na wniosek powoda polski sąd okręgowy wydał postanowienie, w którym stwierdził wykonalność na obszarze Polski tego orzeczenia sądu niemieckiego przez nadanie mu klauzuli wykonalności przeciwko wspólniczkom spółki cywilnej. Wspólniczki spółki cywilnej wniosły zażalenie argumentując, że wydanie przez sąd zagraniczny orzeczenia przeciwko spółce cywilnej czyni ten wyrok sprzeczny z polskim porządkiem prawnym. Sąd apelacyjny oddalił zażalenie wspólniczek podzielając argumentację przedstawioną przez SO. SA stwierdził, że wniosek powoda o nadanie klauzuli wykonalności zagranicznemu wyrokowi spełniał wymagania przepisów polskich oraz przepisów prawa UE. Orzeczenia z innego państwa członkowskiego nie uznaje się bowiem tylko, jeżeli uznanie byłoby oczywiście sprzeczne z porządkiem publicznym państwa członkowskiego, w którym wystąpiono o uznanie. Wyjątkowy charakter klauzuli porządku publicznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10538

Wydanie: 10538

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament