Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klienci dewelopera pod oknami wspólnoty

11 stycznia 2017 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Kwestionować ważność pozwolenia na budowę można tylko wtedy, gdy ma się przywilej bycia stroną w postępowaniu. Decyduje o tym nie tylko tytuł prawny do gruntu.

Wspólnota mieszkaniowa domagała się od wojewody śląskiego wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę czterech budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, drogi wewnętrznej oraz infrastruktury technicznej związanej z budynkiem.

Według niej inwestycja ma powstać na działce, na której trwają prace nad stworzeniem parkingu dla właścicieli mieszkań wspólnoty. Po zrealizowaniu inwestycji mieszkańcy osiedla jeździliby po drodze, która jest drogą wewnętrzną wybudowaną jedynie dla potrzeb ich budynku.

Wojewoda śląski odmówił wspólnocie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę w\w obiektów. Wspólnota odwołała się do głównego inspektora nadzoru budowlanego, ale i ten odmówił. Jego zdaniem nie może być stroną w postępowaniu, bo nie ma interesu prawnego, o którym mówi art. 28 prawa budowlanego.

Wspomniany przepis w sprawach dotyczących pozwolenia na budowę ogranicza pojęcie strony do: inwestora oraz właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. GINB wyjaśnił co należy rozumieć przez obszar oddziaływania obiektu budowlanego.

Zgodnie z art. 3 pkt 20 prawa budowlanego, jest to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10646

Wydanie: 10646

Spis treści
Zamów abonament