Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsiecz warta 1,1 miliarda złotych

11 stycznia 2017 | Życie Śląska | Izabela Kacprzak
Górnicy czekają na szczegóły połączenia PGG z KHW.
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Rzeczpospolita
Górnicy czekają na szczegóły połączenia PGG z KHW.

Rząd daje sobie dwa miesiące na wynegocjowanie z górnikami i bankami warunków połączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym . Nie będzie to łatwe.

1 kwietnia Katowicki Holding Węglowy ma się stać częścią Polskiej Grupy Górniczej jako „ruch KHW". Sprawa jest niezwykle pilna, bo holding nie ma pieniędzy na marcowe wypłaty dla ponad 13 tys. górników i nie dostanie na restrukturyzację obiecanych 700 mln zł z państwowych spółek. Jak zapowiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, na którym omawiano sprawę połączenia spółek, pieniądze te otrzyma PGG, plus, od kwietnia, dodatkowe 400 mln zł – w sumie ratowanie KHW pochłonie więc 1,1 mld zł. – PGG nie jest na tyle silna, by mogła to udźwignąć sama – tłumaczył Tobiszowski. Ocenił, że połączenie to „przedsięwzięcie bez precedensu". Jeszcze latem rządowy scenariusz pomocy zakładał, że KHW będzie samodzielną spółką.

Holding obejmujący kopalnie Mysłowice-Wesoła, Wieczorek, Wujek i Murcki-Staszic ma dziś 2,5 mld zł zobowiązań (dla porównania zobowiązania całego sektora w Polsce na koniec 2015 r. wynosiły 13 mld zł) i grozi mu upadłość. – Banki nie zgodziły się na przedłużenie terminów spłaty obligacji i zobowiązań, chcieli wejść nam na konta. Sytuacja spółki jest bardzo trudna – mówił w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10646

Wydanie: 10646

Spis treści
Zamów abonament