Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasz pierwszy bilion długu publicznego

11 stycznia 2017 | Ekonomia
Każdy dzień, gdy dług publiczny nadal rośnie, jest szkodliwy dla gospodarki – komentuje prof. Leszek Balcerowicz. Na zdjęciu przed licznikiem długu.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Każdy dzień, gdy dług publiczny nadal rośnie, jest szkodliwy dla gospodarki – komentuje prof. Leszek Balcerowicz. Na zdjęciu przed licznikiem długu.

Na rosnącym długu żaden kraj nie zbudował dobrobytu, zbudował sobie ruinę. Nie pozwólmy w Polsce zbudować ruiny – ostrzega prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

10 stycznia dług publiczny pokazywany na liczniku FOR w centrum Warszawy przekroczył symboliczna granicę biliona złotych. To tyle, ile warta była cała polska gospodarka zaledwie dziesięć lat temu.

Jeszcze rok temu, na koniec 2015 r., nasze zadłużenie wynosiło 919,7 mld zł, a więc ok. 80 mld zł mniej. Na koniec 2017 r. – zgodnie z planami – dług ma urosnąć do 1075 mld zł. Co ważne, nasze zadłużenie rośnie także w relacji do produktu krajowego brutto. Na koniec 2015 r. wynosiło 51,5 proc. PKB (według metodologii unijnej), obecnie już prawie 54 proc. PKB, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10646

Wydanie: 10646

Spis treści
Zamów abonament