Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgi rachunkowe w elektronicznej rzeczywistości

11 stycznia 2017 | Ekspert księgowego

Fiskus oczekuje zaraportowania w strukturze JPK_KR zbiorów danych, jak mogłoby się wydawać, łatwych do wyciągnięcia z systemu księgowego. W praktyce jednak wymogi stawiane przed dziennikiem okazały się trudne do spełnienia.

Michał Jezierski

Podstawowym celem stawianym sobie przez każdą organizację w odniesieniu do księgowości jest zapewnienie zgodności własnych procedur z wymogami prawa oraz standardami księgowymi. Każde działanie w obszarze rachunkowości podlega mniej lub bardziej szczegółowym regulacjom, narzucającym pewien schemat działania i wyznaczającym obszar bezpiecznych zachowań. Tradycyjna księgowość wykształciła pewne rozwiązania, których celem było zagwarantowanie autentyczności zapisów księgowych, ich integralności oraz zapobieganie nadużyciom.

Innymi słowy, rachunkowość to nie tylko zbiór zasad dotyczących księgowania (ujmowania) operacji gospodarczych, lecz również reguły gwarantujące autentyczność poszczególnych zapisów. Wynika to z faktu, że punktem wyjścia do obliczania zarówno wyniku księgowego, jak i podatkowego, jest właśnie pojedynczy zapis, którego zmiana mogłaby bezpośrednio wpłynąć na sporządzane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10646

Wydanie: 10646

Spis treści
Zamów abonament