Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skok do Wisły

11 stycznia 2017 | Życie Śląska | Olgierd Kwiatkowski
Wisła czeka na Puchar Świata. Na skoczni w Malince najlepsi zawodnicy będą walczyć o punkty już w najbliższy weekend.
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel
źródło: PAP
Wisła czeka na Puchar Świata. Na skoczni w Malince najlepsi zawodnicy będą walczyć o punkty już w najbliższy weekend.

Był Adam Małysz, jest Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł, a wkrótce pojawią się kolejni. W Wiśle wciąż wychowują się mistrzowie.

Wisła, tak jak Zakopane, szykuje się do zawodów Pucharu Świata. Na skoczni w Malince najlepsi skakać będą w najbliższy weekend, tydzień przed imprezą na Wielkiej Krokwi. Biletów w sprzedaży już nie ma, choć najtańsze kosztowały 100 zł, a w strefie VIP 400 zł. Ale jakże mogło być inaczej. W tym sezonie Polacy na dobre rozgościli się na podium konkursów indywidualnych i drużynowych PŚ. W tej najlepszej dziś drużynie skoczków na świecie WSS Wisła ma swojego przedstawiciela – Piotra Żyłę. Klub, jak widać, nie marnuje potencjału, jaki zapewnił mu najsłynniejszy wychowanek – Adam Małysz.

W rodzinie skoczków

Skoki w Wiśle to sprawa rodzinnej tradycji. Familijne powiązania były podstawą pierwszych sukcesów. Małysz pewnie nie zostałby skoczkiem, gdyby nie jego wujek Jan Szturc, trener skoków w KS Wisła. To on pilnował jego pierwszych nieudanych prób na skoczni w Wiśle Centrum, na której mały Adam skakał jeszcze w za dużych butach odpinających się na zeskoku. Tata Małysza pracował jako kierowca w KS Wisła.

Inicjatorem budowy skoczni Wisła-Centrum był Leopold Tajner, ojciec Apoloniusza, obecnie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, trenera Małysza w reprezentacji w czasach jego wielkich sukcesów. Leopold do KS Wisła nie trafił ani jako zawodnik, ani jako trener (występował w klubie z Goleszowa), ale w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10646

Wydanie: 10646

Spis treści
Zamów abonament