Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polakom po prostu się chce

11 stycznia 2017 | Ekonomia
Adam Cich
źródło: materiały prasowe
Adam Cich

Mamy dobrze wykształconych pracowników, rzeszę dostawców, świetnie układa się współpraca z samorządami lokalnymi – mówi dyrektor generalny Electrolux w Europie Środkowo-Wschodniej, Rosji i centralnej Azji.

Adam Cich

Rz: Polska jest zagłębiem produkcji sprzętu AGD. Produkcji czy montowni?

Rzeczywiście, 10–15 lat temu przyjeżdżały do nas komponenty z różnych stron świata i urządzenia były tutaj w zasadzie tylko składane. Chodziło również o to, aby ominąć opłacanie cła. Teraz mamy zupełnie inny świat, inne czasy. Notujemy olbrzymi skok technologiczny, produkcja jest nowoczesna, nasze fabryki bardzo pozytywnie wyróżniają się na tle zakładów Electroluxu w różnych krajach. Wprowadzamy robotyzację, a urządzenia wytwarzane w tych fabrykach pokrywają cały asortyment, nie tak jak kiedyś – tylko najniższą półkę. To produkcja bardzo zaawansowanych urządzeń, które mają skomplikowane rozwiązania charakterystyczne dla świata cyfrowego, a nie dla elektromechaniki.

Jaki jest polski wkład? Ile jest Polski w urządzeniach wytwarzanych w Polsce?

Na początku liczyły się stosunkowo niskie koszty pracy pracowników fizycznych. Ale to się zmieniło. Na 5 tys. pracowników Electroluxu w Polsce aż tysiąc to pracownicy umysłowi. To ludzie, którzy pracują w Krakowie w globalnym centrum usług, a także w Warszawie w hubie komercyjnym obsługującym 25 krajów Europy Środkowej i centralnej Azji. Do tego dochodzi centrum logistyczne na całą Europę w Oławie. To są wysokiej klasy specjaliści.

A sama produkcja? Na ile...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10646

Wydanie: 10646

Spis treści
Zamów abonament