Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłacimy słony rachunek za niebo zasnute smogiem

11 stycznia 2017 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Wysoka emisja zanieczyszczeń przyczynia się do ponad 40 tys. zgonów rocznie i zwiększa liczbę przypadków chorób wymagających hospitalizacji. Państwo traci na tym miliardy.

Izabela Kacprzak

Katarzyna Kucharczyk

W Polsce padają kolejne rekordy poziomu zanieczyszczeń. Smog stał się już nie tylko jednorazowym kłopotem, ale poważnym problemem, wymagającym rozwiązań systemowych. Szacunki dotyczące kosztów smogu mocno się różnią, ale mowa o kwotach rzędu minimum kilkunastu miliardów złotych. Są to straty związane z nieobecnością chorych w pracy, zwolnień lekarskich, hospitalizacji, farmakoterapii czy wydatków na świadczenia rentowe.

Premier Beata Szydło zapowiedziała wczoraj pilne prace nad rozwiązaniami, które mają wspomóc walkę ze smogiem. Już wiadomo, że rząd chce od przyszłego roku zakazać sprzedaży w Polsce kotłów niskoemisyjnych na węgiel, które według szacunków producentów kotłów na paliwo stałe stanowią dziś 60–70 proc. krajowego rynku. Rozporządzenie w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rozwoju.

Kotły do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10646

Wydanie: 10646

Spis treści
Zamów abonament