Jak amortyzować zmodernizowany środek trwały
Wartość początkową składników majątku, od których spółka dokonuje odpisów umorzeniowych, zwiększają nakłady na ich rozbudowę. Moment aktualizacji kwot odpisywanych w koszty będzie różny przy metodach: liniowej i degresywnej.
- W trakcie inwestycji polegającej na budowie nowej hali produkcyjno – magazynowej niezbędne było przeprowadzenie rozbudowy istniejących środków trwałych takich jak:
– kanalizacja deszczowa,
– stacja transformatorowa,
– drogi wewnętrzne
– place.
W jaki sposób powinniśmy ująć koszty związane z przebudową istniejących środków trwałych w ewidencji? Jak prawidłowo naliczyć amortyzację ulepszonych środków trwałych? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), wartość początkową środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na:
- przebudowie,
- rozbudowie,
- modernizacji lub
- rekonstrukcji
– i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną:
- okresem używania,
- zdolnością wytwórczą,
- jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego,
- niższymi kosztami eksploatacji
- lub innymi miarami.
Zgodnie z przepisami uor wartość początkową środków trwałych należy zatem zwiększyć o wartość nakładów związanych z rozbudową tych środków.
Przykład 1.
Spółka posiada w ewidencji środków trwałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta