Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złe nawyki wracają do Sejmu

11 stycznia 2017 | Kraj | Jarosław Kuisz
Słabością polskiego życia politycznego jest uznawanie własnego programu za wyłączną i jedyną prawdę. Opozycja ostatnio niebezpiecznie upodobniła się w tym do PiS (na zdjęciu początek blokowania sejmowej mównicy 16 grudnia 2016 r.).
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Słabością polskiego życia politycznego jest uznawanie własnego programu za wyłączną i jedyną prawdę. Opozycja ostatnio niebezpiecznie upodobniła się w tym do PiS (na zdjęciu początek blokowania sejmowej mównicy 16 grudnia 2016 r.).

Od 1989 r. nie mieliśmy warunków tak sprzyjających najgorszym tradycjom polskiego parlamentaryzmu.

Co wydarzy się w środę w parlamencie? Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Stanisława Karczewskiego uzgodnili, że ich kluby nie będą blokować mównicy sejmowej. Niemniej kością niezgody nadal pozostaje kwestia poprawek do budżetu.

Platforma Obywatelska odmawia udziału w rozmowach. Marek Kuchciński zaś „ugodowo" stwierdza na antenie TVP Info, że sejmowy protest jest niezgodny z prawem. Eksperci, których marszałek Sejmu poprosił o opinie prawne, zaproponowali, by kryzys rozwiązać za pomocą rozmaitych środków. Samo cyrkulowanie takich pomysłów, jak wprowadzenie na salę funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, nie tylko nie sprzyja kompromisowi, ale może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje.

Aż trudno bowiem uwierzyć, że sprawa rozejdzie się po kościach. Być może w całej historii III RP nigdy nie było bardziej sprzyjającego momentu do degeneracji polskiego parlamentaryzmu niż teraz. Chodzi mniej o grzechy tego czy innego ugrupowania partyjnego. Po prostu znikają zewnętrzne punkty odniesienia dla polskiej polityki. Od 1989 r. nie mieliśmy warunków tak sprzyjających powrotowi do niechlubnych tradycji.

Polityczne pokusy

Wyzywanie przeciwników politycznych od wskrzesicieli Polski Ludowej czy „resortowych dzieci" jest dziś wszechobecne. To zarzuty nie tylko niedorzeczne, ale i oddalające nas od zrozumienia, co się obecnie dzieje na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10646

Wydanie: 10646

Spis treści
Zamów abonament