Burzenie wymaga specustawy
Stawianie pomników, podobnie jak ich usuwanie, ma w Polsce kontekst polityczny.
Danuta Frey
Ale rozwiązać narosłe wokół tego problemy może przede wszystkim prawo.
W Polsce mamy mało, w porównaniu z innymi państwami, pomników królów i wielkich wodzów. Wiele natomiast upamiętnień wydarzeń historycznych, zwłaszcza z II wojny światowej. Na piedestałach są symbole religijne i narodowe autorytety, twórcy i politycy.
Pamięć historyczna
Od kilku lat przybywa upamiętnień prezydenta Lecha Kaczyńskiego i katastrofy smoleńskiej. Ale bezsprzecznie najwięcej, ponad 700, ma ich papież św. Jan Paweł II. Problematyczna bywa natomiast ich artystyczna wartość. Powstawały bowiem często spontanicznie, z inicjatywy mieszkańców, bez zezwoleń, procedury i konkursów. Ich pozaprawny byt legalizowany bywa dopiero post factum.
Decyzję o wzniesieniu pomnika przepisy ustawy o samorządzie gminnym pozostawiają w gestii samorządu. Uchwałę w tej sprawie podejmuje rada gminy z własnej inicjatywy bądź na wniosek osób fizycznych lub prawnych. Niejednokrotnie są to związane ad hoc komitety i stowarzyszenia.
W woj. łódzkim członkowie jednego ze stowarzyszeń samowolnie ustawili na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta